Obsah

Bezplatné semináře JTDJ

3. 10. Most

4. 10. Kladno

23. 10. Brno

24. 10. Zlín

25. 10. Frýdek-Místek

13. 11. Náchod

14. 11. Liberec

15. 11. Praha

Chci se zúčastnit

Konference Ostrovy života

19.-20. listopadu 2018

Brno, hotel Holiday Inn

Co vás čeká?

  • 15 přednášek ve dvou dnech
  • ukázky praktických řešení – systémů zadržování srážkových vod, recyklace tzv. šedé vody, ostrovní systémy FVE, zelené střechy aj.
  • setkání s odborníky, možnost diskuse a konzultace
  • konferenční sborník a další vzdělávací materiály
  • společenský večer vč. slavnostního rautu a doprovodného programu
  • Chci se zúčastnit

    ARCHÍV ZPRAVODAJŮ

    ZPRÁVY PND TV

    Kontakt

    Pro náš dům, z.s.

    Veveří 102

    616 00 Brno

    www.pronasdum.cz

    www.ospronasdum.cz

    Odběr zpravodaje

    Zkontrolujte, jaká kotelna vytápí váš bytový dům

    Má váš bytový dům svou vlastní kotelnu? Řada vlastníků bytových domů by si nepřála nic jiného. Díky vlastnímu zdroji tepla můžete nejlépe ovlivnit množství i cenu tepla, které spotřebujete. To znamená podstatně nižší náklady na vytápění. Pozor! Všechno může být ale jinak!

    Zastaralé technologie mohou okrádat své majitele

    Jak vyplývá z oficiálních statistik, je průměrné stáří plynových zdrojů v České republice 13 let. Odborníci odhadují, že v 90 % domů s vlastní kotelnou je vytápění zajišťováno starými atmosférickými plynovými kotly. Jsou technologicky zastaralé a o úsporném provozu nemůže být ani řeč. Důvodem je nízká účinnost spalování. Zatímco kondenzační kotle využívají více než 100 % udávané výhřevnosti zemního plynu, protože umí zužitkovat i teplo ze spalin, staré atmosférické kotle využívají stěží 70 % této výhřevnosti. Majitelé domovních kotelen si to většinou neuvědomují. Původní staré kotle totiž vyrábí teplo stále a jsou více či méně spolehlivé. Ovšem náklady na výrobu tepla jsou u těchto kotlů v některých případech dokonce vyšší než u domů zásobovaných z centrálního zdroje. Je velká škoda, aby zůstával potenciál vlastního zdroje vytápění takovým způsobem nevyužit.

    Jak je na tom vaše domovní kotelna?

    V první řadě zjistěte, jaký typ kotle máte ve vaší kotelně. Je to starý atmosférický kotel, nebo nový typ kotle s kondenzační technologií? Návod, jak určit typ kotle, najdete na www.modernizace-kotelny.cz. Pokud máte starý stacionární kotel nebo si nejste jistí, doporučujeme vám nechat si vypracovat posouzení, které vám pomůže zjistit, zda je vaše kotelna fit nebo už dávno nevyhovuje současným standardům ekonomického provozu.

    Lze nějak jednoduše zjistit, zda se investice do modernizace kotelny vyplatí?

    Takovou informaci lze získat poměrně snadno. Využijte opět stránky www.modernizace-kotelny.cz, kde si jednoduše požádáte o bezplatné posouzení stavu vaší kotelny a během pár dnů zjistíte, jestli by modernizace vaší kotelny byla ekonomicky výhodná a jaký další potenciál se v souvislosti s vytápěním a přípravou teplé vody ve vašem bytovém domě skrývá.

    Kdy uvažovat o modernizaci?

    Jasným indikátorem pro změnu je nepřijatelná cena, kterou platíme za teplo. Jestliže jsou vaše náklady za teplo pro ohřev vody a vytápění vyšší než 500 Kč/GJ (plyn + servis a ostatní přímé náklady), je nejvyšší čas přemýšlet o změně. Modernizací kotelny a dalšími úpravami stávající otopné soustavy, můžete náklady snížit zhruba na 350 – 400 Kč/GJ, což v tomto případě znamená 20% úsporu.

    Řešení stávajícího stavu bychom měli hledat i v případě, pokud dodávka tepla neodpovídá potřebám obyvatel. Zejména pak z pohledu přetápění či nedotápění bytů. To je způsobeno zastaralou nebo zcela nefunkční regulací stávající kotelny. Ač se to zdá být k neuvěření, velká část kotelen má stále svého kotelníka, který pravidelně kotelnu ručně zapíná a vypíná. Moderní kotelny se pochopitelně řídí samy s vazbou na aktuální venkovní teplotu. Jen správnou regulací lze totiž ušetřit až 15 % nákladů.

    Téměř podmínkou je, aby všechny kotelny už byly vybaveny on-line dohledovým systémem, prostřednictvím kterého je možné provádět servisní úkony vzdáleně a téměř okamžitě po detekování závady. Některé kotelny jsou dokonce vybaveny interním diagnostickým systémem, díky kterému je možné případným poruchám dokonce předcházet.  

    Modernizace je jasným krokem také v domech, kde dlouhodobě zaznamenávají zvýšené servisní náklady, případně kdy je technologie poruchová a odstávky tepla dlouhodobě obtěžují obyvatele domu.

    Zásadním důvodem pro modernizaci jsou pak bezpečnostní rizika, vyplývající z provozu kotelny. Jedná se především o požárně-bezpečnostní řešení samotné místnosti kotelny (zejména pak protipožární prostupy, protipožární dveře, klapky atd.), ale také o zabezpečení provozu kotelny. Moderní zabezpečovací systém sleduje pomocí čidel v kotelně, zda nedošlo k úniku zemního plynu či tvorbě kouře. Pokud ano, ihned uzavře přívod plynu do kotelny a kotelnu okamžitě odstaví z provozu.

    Významným argumentem pro rozhodnutí může být také to, že v současné době lze za určitých podmínek získat na kondenzační kotelnu dotaci. Celá investice tím získává úplně jiný rozměr a byla by škoda takové možnosti nevyužít.

    Zvyk je železná košile

    S technologiemi se potkáváme téměř na každém kroku. Důležité je, aby nám opravdu sloužily a nepřinášely nám více starostí než užitku. Občas stojí za to se zastavit a zapřemýšlet, zda neexistuje lepší a ekonomicky výhodnější řešení než to, které využíváme jen proto, že jsme si něj zvykli. Možná ani netušíme, že nás naše stávající zařízení pomalu ale jistě zbytečně připravuje o peníze.