Obsah

Bezplatné semináře JTDJ

3. 10. Most

4. 10. Kladno

23. 10. Brno

24. 10. Zlín

25. 10. Frýdek-Místek

13. 11. Náchod

14. 11. Liberec

15. 11. Praha

Chci se zúčastnit

Konference Ostrovy života

19.-20. listopadu 2018

Brno, hotel Holiday Inn

Co vás čeká?

 • 15 přednášek ve dvou dnech
 • ukázky praktických řešení – systémů zadržování srážkových vod, recyklace tzv. šedé vody, ostrovní systémy FVE, zelené střechy aj.
 • setkání s odborníky, možnost diskuse a konzultace
 • konferenční sborník a další vzdělávací materiály
 • společenský večer vč. slavnostního rautu a doprovodného programu
 • Chci se zúčastnit

  ARCHÍV ZPRAVODAJŮ

  ZPRÁVY PND TV

  Kontakt

  Pro náš dům, z.s.

  Veveří 102

  616 00 Brno

  www.pronasdum.cz

  www.ospronasdum.cz

  Odběr zpravodaje

  Ptáte se nás ...

  Dotaz:

  Dobrý den,

  prosím o radu, jak se postupuje při revizi plynu společných prostor v SVJ, jestliže plynoměry jsou v bytech a majitelé bytu nemají stoupačky v kupní smlouvě. Kam až provádí revizní technik kontrolu, i v prostoru každého bytu? Dle jaké vyhlášky jsou majitelé povinni byt reviznímu technikovi zpřístupnit?

  Děkuji za odpověď, M. Příkazký, SVJ Praha.

  Odpověď:

  Dobrý den pane Příkazký,

  z pohledu povinnosti provádět pravidelné revize společných plynových rozvodů je rozhodující, zda není v Prohlášení rozšířena společná část plynových rozvodů až po uzávěry k spotřebiči v bytě. Domovní rozvod plynu od hlavního uzávěru domu až po uzávěr k spotřebiči může být v Prohlášení uveden jako společná část domu a pak by mělo SVJ povinnost provádět revize, kontroly a údržbu v daném rozsahu.

  V případě, že v Prohlášení není uvedeno jinak, platí úprava vládního nařízení č. 366/2013 Sb., o úpravě některých záležitostí souvisejících s bytovým spoluvlastnictvím (§ 6 písm. c)) kdy společnou částí domu bude vždy rozvod plynu od hlavního uzávěru domu až po uzávěr po byt.

  Vlastník jednotky má podle § 1183 zákona č. 89/2012 Sb., (občanský zákoník) povinnost zdržet se všeho, co brání údržbě, opravě, úpravě, přestavbě či jiné změně domu nebo pozemku, o nichž bylo řádně rozhodnuto; jsou-li tyto činnosti prováděny uvnitř bytu nebo na společné části, která slouží výlučně k užívání vlastníka jednotky, musí umožnit do nich přístup, pokud k tomu byl předem vyzván osobou odpovědnou za správu domu. To platí i pro umístění, údržbu a kontrolu zařízení pro měření spotřeby vody, plynu, tepla a jiných energií.

  Odpovídal: Ing. Vladislav Hrdlička, Pro náš dům,z.s.

  Vaše dotazy můžete zasílat na email: info(zavináč)pronasdum.cz