Obsah

Bezplatné semináře JTDJ

3. 10. Most

4. 10. Kladno

23. 10. Brno

24. 10. Zlín

25. 10. Frýdek-Místek

13. 11. Náchod

14. 11. Liberec

15. 11. Praha

Chci se zúčastnit

Konference Ostrovy života

19.-20. listopadu 2018

Brno, hotel Holiday Inn

Co vás čeká?

  • 15 přednášek ve dvou dnech
  • ukázky praktických řešení – systémů zadržování srážkových vod, recyklace tzv. šedé vody, ostrovní systémy FVE, zelené střechy aj.
  • setkání s odborníky, možnost diskuse a konzultace
  • konferenční sborník a další vzdělávací materiály
  • společenský večer vč. slavnostního rautu a doprovodného programu
  • Chci se zúčastnit

    ARCHÍV ZPRAVODAJŮ

    ZPRÁVY PND TV

    Kontakt

    Pro náš dům, z.s.

    Veveří 102

    616 00 Brno

    www.pronasdum.cz

    www.ospronasdum.cz

    Odběr zpravodaje

    Kontroly a revize v bytovém domě z pohledu povinností člena statutárního orgánu společenství

    Z hlediska vlastnictví je bytové družstvo vlastníkem celého bytového domu a tím pádem má jasně danou povinnost se o dům jako celek starat. Společenství vlastníků je právnická osoba založená za účelem správy a údržby společných částí bytového domu. Společnou částí jsou všechny prostory, které nejsou ve vlastnictví jednotlivých vlastníků a které jsou nutné pro funkčnost domu jako celku.

    V obou případech je součástí povinností družstva i společenství starost o bytový dům z hlediska správného technického stavu. To, co se rozumí správným technickým stavem domu, definují zákony, vyhlášky, či normy. Na jejich základě jsou prováděny pravidelné revize a kontroly technických zařízení, jak je uvedeno v článku Kontroly a revize v bytovém i nebytovém domě.

    Na domě je nutné kontrolovat i další části, které nepodléhají revizím a kontrolám z legislativy. Jedná se zejména o vizuální kontrolu stavu vnějších částí budovy (střecha, komíny, omítka, kanalizační vpusti, vstup do domu, atd.). Je dobré pokusit se do této kontroly zapojit i obyvatele domu, každého dle jeho možností a ochoty.     

    Neboť i v tomto případě platí, že všechny škody takto způsobené jdou na vrub statutárního orgánu domu, tj. předsedů společenství či družstva, nebo výboru a představenstva. Jako příklad můžeme uvést situaci, kdy po bouřce zateklo do bytu pod střechou. Majitel bytu požadoval v rámci shromáždění vlastníků po výboru, aby zajistil opravu střechy. Výbor tak neučinil a za několik měsíců, při dalším prudkém dešti, došlo k opětovnému zatečení do bytu stěžujícího si vlastníka. Náklady na opravu ve výši cca. 20.000 Kč vlastník požadoval proplatit po společenství. Ostatní vlastníci to odmítli s tím, že odpovědnost nese výbor. Členové výboru byli nuceni náklady za opravu bytu vlastníkovi nahradit!

    Všem bydlícím přejeme bytové domy v bezvadném technickém stavu a výborné sousedské vztahy.

    Autor: VlaH